Piwny naród polski – Dzień św. Patryka

Tyskie

fot. Kompania Piwowarska

Ponad 60% Polaków deklaruje, że piwo to ich ulubiony napój. Przy czym aż 96% naszych rodaków twierdzi, że woli raczyć się nim w towarzystwie. Dlatego Kompania Piwowarska na Dzień św. Patryka – patrona piwa – proponuje DUŻE JASNE w gronie przyjaciół.

Dzień Świętego Patryka obchodzony co roku 17 marca to święto wszystkich piwoszy. Jest to także najprawdopodobniej jedyne święto narodowe, obchodzone poza granicami rodzimego kraju. W tym dniu wszyscy piwosze świętują, bawiąc się w pubach oraz domach i wznoszą toasty piwem. Polacy, jako wielbiciele złotego trunku 17 marca również przyłączają się do piwnej celebracji.

Polacy wolą piwo

Niezaprzeczalnie Polacy są piwnym narodem. Ponad 60% Polaków deklaruje, że ich ulubionym napojem jest piwo, przy czym aż 67% z naszych rodaków preferuje polskie piwo. Dorosły mieszkaniec kraju nad Wisłą spożywa rocznie około 90 litrów piwa. Kultura picia złotego trunku w Polsce jest bardzo spopularyzowana i jest on dużo częściej spożywany niż np. wino. Jako naród uczymy się powoli że, podobnie jak wino, piwo można świadomie dobierać i serwować do wykwintnych posiłków. Można je także degustować z równie wielką celebrą.

„Piwo docenia się  zwykle wszystkimi  zmysłami. Można je usłyszeć, podziwiać jego barwę i pianę, jak również docenić jego zapach oraz smak. Degustacja złotego trunku dla jednych jest tylko piciem, podczas gdy dla innych jest sztuką. Warto tutaj nadmienić, że picie piwa i jego degustacja to dwie różne czynności…”

– wyjaśnia Maja Drab, sensoryk piwa z poznańskiego browaru Kompanii Piwowarskiej.

– „Degustacja to przede wszystkim analiza bukietu zapachowego piwa. Bukiet ten jest bardzo złożony. Wyczuwamy i delektujemy się w nim nutami chmielowymi,  słodowymi, owocowymi, karmelowymi oraz doceniamy złożoność smaku…”

Polak nie pije w samotności

Polska może pochwalić się największym w Europie wskaźnikiem (96 proc.) osób, którym piwo w samotności nie smakuje. Taka sama ilość osób deklaruje natomiast, że bardzo chętnie sięga po nie w towarzystwie. Dzięki temu zyskujemy miano najbardziej towarzyskiego narodu na Starym Kontynencie. Za nami plasują się Rumuni (94 proc.) i Belgowie (91 proc.).

Ulubionym dniem polskiego piwosza jest naturalnie sobota (49%) i piątek (48%) – w tym przypadku nie odbiegamy od całej Europy. Z kolei w ciągu roboczego tygodnia najczęściej dajemy się skusić na małe z pianką w środę (35%) – w pozostałe dni też od piwa nie stronimy, bo aż 64% rodaków deklaruje, że sięga po piwo w ciągu tygodnia pracy. (wskaźnik weekendowy to 78%).

Piwna godzina

A kiedy zaczyna się piwna godzina? 4 na 100 Polaków sięga po pierwsze piwo między 12:00 a 13:30, statystyczny piwosz z kraju nad Wisłą w dzień powszedni do pierwszego piwa zasiada o 17:25. To jeden z najwcześniejszych sygnałów do picia w Europie. W pozostałych krajach Starego Kontynentu Beer O’clock zaczyna się średnio o godzinie 18:08, kończy zaś o 22:10.  Oczywiście inaczej rzecz się ma w weekendy. W soboty – średnio – Europejczycy piją pierwsze piwo o 18:11, a w niedzielę – już o 17:00. Z badań wynika, że ostatnie piwo zamawiają – przeciętnie – o 21:54 w soboty, a w niedzielę na cztery minuty przed 20:00.

Piwny kalendarz – czyli okazje do picia

W kalendarzowym roku każdego prawdziwego miłośnika piwa jest kilka dat, których nie można pominąć. Dni te nierozerwalnie związane są z piwem i dotyczą różnych przejawów piwnej kultury. W marcu piwowarzy zaczynają warzyć piwo marcowe na Oktoberfest, w maju rozpalamy pierwsze grille i zaczynamy radosną konsumpcję w plenerze, dalej mamy cały cykl festiwali i konkursów piwnych, by we wrześniu napić się wreszcie uwarzonego na początku roku piwa podczas największego festiwalu piwa w Monachium. Wszystkie te okazje mają jednak wymiar cielesny, a konsumpcja piwa jest tu główną celebracją. Tymczasem istnieje jedno święto, które przybiera wymiar zdecydowanie duchowy… To święto wszystkich piwoszy czyli Dzień Świętego Patryka obchodzony co roku 17 marca.

Piwny święty

Św. Patryk to patron wielu rzemieślników jak bednarze, kowale czy górnicy. Wyznawcy kultury whisky także wznoszą do niego modły o najlepsze trunki toteż już lata temu piwosze także zwrócili swe oblicza ku Świętemu Patrykowi. Każdy bowiem wie, że konsumpcja piwa pod czujnym okiem Patrona jest lekka, łatwa, przyjemna i co  ważne – odpowiedzialna.

Istnieją teorie, że to Święty Patryk sprawia, że goryczka delikatnie orzeźwia, piana przyjemnie musuje a ostatni łyk piwa jest tak samo doskonały jak pierwszy…

Święto piwa w Kompanii Piwowarskiej

Kompania Piwowarska z okazji Dnia św. Patryka zachęca do skosztowania piwa ze swoich browarów! Wznieście jutro toast kuflem wyśmienitego piwa Tyskie, Lech, Żubr czy Redd’s – aby celebrować to piwne święto. A aby złoty trunek smakował jeszcze lepiej zaproście na celebrację swoich znajomych!

Jeżeli akurat będziecie w okolicach Śląska to na celebrację zapraszamy do Tyskiego Browarium, które mieści się przy największym browarze Kompanii Piwowarskiej. Z okazji Dnia św. Patryka wystąpi tam zespół Sushee, grający muzykę opartą na motywach irlandzkich i celtyckich. Nie zabraknie także konkursów i tradycyjnych piwnych toastów.

Kompania Piwowarska

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.