Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma wyzwaniami, które dotyczą różnych sfer. Jedna z nich to prawidłowe zabezpieczenie mienia należącego do Twojej firmy. Nie chodzi tutaj jednak jedynie o odpowiedni monitoring czy zatrudnienie ochroniarza, ale też o ochronę środków, które znajdują się na firmowym koncie. Jak je prawidłowo zabezpieczyć?
Sposoby na ochronę środków znajdujących się na firmowym koncie
Środki znajdujące się na firmowym koncie mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności funkcjonowania Twojego biznesu, dlatego powinny być w należyty sposób zabezpieczone. Jak zadbać o ochronę konta przed włamaniem? Gdzie otworzyć rachunek i o czym pamiętać podczas jego prowadzenia?
1. Dobranie konta do konkretnych potrzeb
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że konto firmowe to nie zwykły rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. To specjalny produkt stworzony z myślą o przedsiębiorcach: ich obowiązkach, trybie działania, a także potrzebach.
Jeśli otwierasz nowy rachunek, funkcjonujący w ramach Twojej działalności, zwróć uwagę na to, aby był dopasowany do Twoich oczekiwań. Poniżej znajdziesz informacje na temat kluczowych parametrów, które powinieneś uwzględnić podczas otwierania konta w konkretnym banku.
Usługi dodatkowe
Niektóre banki oferują klientom m.in. następujące usługi dodatkowe do kont firmowych:
- przetransferowanie środków pochodzących z terminali płatniczych bezpośrednio na konto firmowe,
- możliwość inwestowania w papiery wartościowe i fundusze inwestycyjne,
- dodatkowe ubezpieczenia.
Wybór konkretnych opcji może się opłacać ze względu na to, że w jednym miejscu, szybciej i stosunkowo taniej, otrzymasz usługi, na których zakup i tak byś się zdecydował. Pamiętaj jednak, by nie patrzeć na konkretną ofertę banku jedynie przez pryzmat oferowanych dodatków. Ważne są również inne czynniki.
Koszty prowadzenie konta
Prowadzenie konta firmowego wiąże się z kosztami ponoszonymi m.in. w związku z otwarciem rachunku i jego bieżącą obsługą czy kosztami wypłaty środków z bankomatu. Wybierając konkretną ofertę banku, zwróć uwagę na wysokość kosztów oraz możliwość ich uniknięcia bądź zmniejszenia po spełnieniu określonych warunków.
Możliwość obsługi obcych walut
Jeśli prowadzisz działalność o międzynarodowym charakterze, zwróć uwagę na to, aby konkretne konto obsługiwało obce waluty. Dzięki temu usprawnisz np. realizację płatności, a także ograniczysz koszty związane z dysponowaniem środkami w obcej walucie.
Konta firmowe znacznie się od siebie różnią w zależności od tego, jaki bank oferuje otworzenie konkretnego rachunku. Wybierając ofertę na miarę swoich potrzeb, przeanalizuj najważniejsze czynniki dotyczące produktu w wybranej instytucji i dobierz konkretną opcję do swoich potrzeb.
2. Wybranie konta w bezpiecznym banku
Niezależnie od tego, czy otwierasz konto bankowe, osobiste, oszczędnościowe czy walutowe, zawsze powinieneś zwracać uwagę na to, jaka instytucja je obsługuje. Wybieraj jedynie banki działające na podstawie odpowiednich uprawnień. Unikaj parabanków i nowych, niesprawdzonych tworów. Jeśli przekażesz swoje środki instytucji niegodnej zaufania, istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną skradzione, a tym samym utracisz płynność finansową swojej firmy.
Gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę?
W internetowych porównywarkach znajdziesz ranking kont firmowych. Porównasz w nim czynniki związane m.in. z kosztami prowadzenia konta, przelewów do ZUS i US, ceną prowadzenia karty i wysokością opłat za wypłaty z bankomatu.
Dlaczego warto skorzystać z zestawienia znajdującego się w rankingu? Dzięki niemu w dogodnym dla siebie czasie, bez wychodzenia z domu i bez presji porównasz oferty ze sprawdzonych miejsc – z wysoką oceną i dopasowanych do potrzeb przedsiębiorców. To pozwoli Ci dobrać konkretną opcję do swoich oczekiwań i zyskać gwarancję, że będzie ona w pełni bezpieczna.
3. Znajomość procedury związanej z blokadą konta przez Internet
Jeśli masz konto firmowe, musisz wiedzieć, jak zabezpieczyć środki, które się na nim znajdują. Często w sieci dochodzi do phishingu, czyli metody oszustwa polegającej na wyłudzaniu danych czy pieniędzy. W takiej sytuacji hakerzy mogą próbować wykraść pieniądze znajdujące się na Twoim koncie, a tym samym pozbawić Ciebie i Twoich pracowników ważnej części dochodów. Możesz tego uniknąć, jeśli będziesz znał procedurę blokady konta przez Internet.
Jak zablokować konto przez Internet?
Jak zablokować konto bankowe przez Internet? Procedura będzie uzależniona od tego, w jakim banku masz konto, jakie formy zabezpieczenia są w nim stosowane i z jakich metod zarządzania kontem korzystasz (np. aplikacja mobilna, serwis transakcyjny). Zorientuj się, jaka metoda blokady konta jest dostępna w Twoim banku. Możesz dokonać jej m.in. poprzez e-mail czy w aplikacji mobilnej. Stosunkowo szybkim sposobem na blokady rachunku jest również kontakt telefoniczny z infolinią banku.
Prawidłowa ochrona środków znajdujących się na firmowym koncie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz stabilnego funkcjonowania firmy. Wybierz konto o odpowiednich parametrach, zadbaj o skorzystanie z oferty sprawdzonego banku i znajomość procedur związanych z blokadą rachunku, a ryzyko utraty środków, np. na wypadek oszustwa, zostanie zminimalizowane.